top of page
  • youtube
  • Instagram
  • Facebook
  • LinkedIn
  • TikTok

O nas

Artis Symphony Orchestra

Artis Symphony Orchestra rozpoczęła swoją działalność w sierpniu 2012 roku.

Jej założycielem, dyrygentem i aranżerem jest Jean - Claude Hauptmann.

Początkowo orkiestra występowała w składzie kameralnym.

Aktualny skład orkiestry to 50 instrumentalistów, 6 wokalistów i 2 konferansjerów.

Orkiestrę od początku tworzą ludzie z pasją. Tą pasją jest oczywiście Muzyka. Poświęcając swój czas, przyjeżdżają na próby i koncerty z Ustronia, Cieszyna, Wisły, Goleszowa, Dzięgielowa, Jastrzębia, Bielska-Białej, Łodygowic, Orzesza, Katowic, Krakowa a także z sąsiednich Czech. 

Na początku działalności orkiestra związała się ze słowami Jerzego Waldorfa: „Z muzyką powinno być właśnie tak jak z życiem,

i dobrze, i źle, i poważnie, i śmiesznie.“ Te słowa zawsze będą aktualne, tak jak nasza muzyka - ta poważna ale i ta wesoła, wywołująca na twarzy uśmiech.

Od 2015 roku głównym organizatorem koncertów Orkiestry Kameralnej Artis jest Stowarzyszenie Muzyczne ARTIS.

Stowarzyszenie powstało by pomagać w rozwijaniu oraz propagowaniu szeroko pojętej kultury muzycznej.

Orkiestra współpracowała do tej pory z Teatrem CST, z Wyższobramskim Chórem Kameralnym pod dyrekcją Piotra Sikory, z Chórem Męskim „Cantus” pod dyrekcją Anny Stanieczek, z Chórem LOTE/GTE pod dyrekcją Jean-Claude’a Hauptmanna, z „Niemym” Chórem Uniwersytetu Śląskiego pod dyrekcją Anny Wojtas - Rduch, z wokalistami – Olivią Ohl – Szulik, Pawłem Szypulskim, Michałem Borkowskim, Krzysztofem Chalimoniukiem, Beatą Banasik, Magdą Brudzińską, Joanną Kondrat, Iwoną Loranc, Sławkiem Uniatowskim, Kayah, Kasią Kowalską, Beatą Kozidrak, Małgorzata Ostrowską, Natalią Przybysz, Kasią Moś, Moniką Urlik, Markéta Konvičková, Kariną Skrzeszewską, Michałem Szpakiem, Wojtkiem Cugowskim, O.S.T.R., Samborem Dudzińskim, Leszkiem Cichońskim oraz kompozytorem Dariuszem Górniokiem, reżyser dźwięku Katarzyną Dzidą – Hamela, dziennikarką i prezenterką Magdaleną Miśką – Jackowską oraz dyrektor Fundacji im. Zbigniewa Wodeckiego Katarzyną Wodecką – Stubbs.

Na szczególną uwagę zasługuje działalność charytatywna orkiestry. W latach 2014  - 2016 orkiestra wzięła udział w trzech koncertach charytatywnych współpracując z Fundacją Zdrowia Śląska Cieszyńskiego. Dochód z koncertów przekazany został na pomoc Szpitalowi Śląskiemu w Cieszynie. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Muzycznym ARTIS orkiestra zorganizowała trzy Koncerty Charytatywne, z których całkowity dochód przekazany został na leczenie i rehabilitację mieszkańców Gminy Goleszów oraz dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Goleszowie. Od 2018 roku orkiestra współpracuje z Macierzą Ziemi Cieszyńskiej biorąc czynny udział w Koncertach Noworocznych (2018, 2019, 2020) oraz w Koncercie Majowym (2022), z których dochód przeznaczony jest na Fundusz Stypendialny Śląska Cieszyńskiego. Orkiestra zaangażowała się również w niesienie pomocy uchodźcom z Ukrainy biorąc udział w Koncertach Charytatywnych: „Artis dla Ukrainy” oraz „Kołysanki dla Ukrainy”. 

W czasie pandemii, w latach 2020 - 2021 orkiestra przeniosła swoją działalność na kanał YouTube. 

Podczas niezliczonych godzin prób, orkiestra wraz z wokalistami, którzy od początku stanowią jej nieodłączną całość, przygotowuje repertuar, na który składają się pieśni patriotyczne i żołnierskie, muzyka religijna, żydowska, klasyczna, filmowa, rozrywkowa, piosenki lat dwudziestych i trzydziestych. Orkiestra ma w swoim repertuarze ponad 200 piosenek i utworów opracowanych i zaaranżowanych na jej potrzeby przez dyrygenta Jean-Claude’a Hauptmanna.

Klub27_Cavatina_jb030_Web.jpg

Jean-Claude Hauptmann

Jean-Claude Hauptmann urodził się w 1966 roku w Strasburgu, w Alzacji. W wieku 6 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie. Wrodzony talent muzyczny, jego zaangażowanie i pasja pozwoliły mu w wieku 10 lat zdać egzamin wstępny do Konserwatorium Regionalnego w Strasburgu. Tam kontynuując naukę gry na fortepianie, zaczął zagłębiać również tajniki gry na puzonie oraz podjął studia na wydziale muzykologii.

W swojej rodzinnej miejscowości Obermodern grał na organach podczas nabożeństw w kościele.

Polskę po raz pierwszy odwiedził w 1984 roku w ramach współpracy z Zespołem Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej.  Później kilkakrotnie występował z zespołem folklorystycznym z Alzacji podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Wiśle. 

Od początku swojego stałego pobytu w Goleszowie, czyli od roku 1995, był  zaangażowany w pracę lokalnego środowiska. W ramach współpracy z Zespołem Pieśni i Tańca „Goleszów” opracował dla jego kapeli wiele utworów muzycznych do obrzędów: „Wiesieli goleszowski”, „Goleszowski jasełka”, „Dożynki” oraz tańce i przyśpiewki różnych regionów Polski. Od 1995 roku prowadził orkiestrę działającą przy Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Goleszowie, dla której również opracował kilkanaście pieśni oraz utworów muzycznych, partytury orkiestralne ponad dwudziestu utworów chóralnych. Okazjonalnie dyrygował również Chórem Męskim „Cantus”, Chórem Mieszanym Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Goleszowie oraz Chórem Mieszanym z Dzięgielowa. Niejednokrotnie pełnił rolę organisty w Kościele Ewangelickim w Goleszowie. 

Przez 14 lat był dyrygentem Chóru Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie. Jako dyrygent, współpracował również z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.

Z Jego inicjatywy ZPiT „Śląsk” oraz Chór LOTE-GTE przygotowały pod Jego kierownictwem „Wielką Mszę Żałobną” Francois'a Josepha Gosseca, której polskie prawykonanie odbyło się w 2006 roku.

  Był pomysłodawcą oraz autorem opracowań muzycznych opery Jana Sztwiertni - „Sałasznicy” oraz programu przygotowanego z okazji 500-lecia Reformacji zatytułowanego „Solus Christus”. Dla ZPiT „Śląsk” opracował również kilka pieśni Śląska Cieszyńskiego. 

W roku 2012 założył Orkiestrę Kameralną Artis. Aktualnie orkiestra jest już orkiestrą symfoniczną i nosi nazwę Artis Symphony Orchestra. Jej siedzibą od 2022 roku jest MDK „Prażakówka” w Ustroniu. 

Jean-Claude Hauptmann jest współzałożycielem Stowarzyszenia Muzycznego ARTIS, które działa w Goleszowie od lipca 2015 roku. 

Poza funkcją dyrygenta pełni również rolę aranżera orkiestry.

bottom of page